Wybieramy najlepszy bambusowy kubek termiczny

Bambusowe kubki termiczne bez wątpienia nie należą do popularnych produktów w swojej kategorii, chcoć to na przestrzeni najbliższych lat na pewno będzie się zmieniać i to nie tylko z powodu rosnącej popularności kubków termicznych. Bambus znakomicie wygląda i jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które dbają o środowisko niż tworzywo sztuczne (o czym więcej w dalszej części tekstu). Przyjrzyjmy się więc dziś temu, jakie termiczne kubki bambusowe znajdują się w ofercie polskich sklepów internetowych i zastanówmy się co powinniśmy wiedzieć przed zakupem takiego produktu.

Bambus - czy na pewno?

Pierwszą rzeczą, którą warto wiedzieć rozpoczynając poszukiwania bambusowe kubka jest to, że nie uda nam się kupić kubka termicznego, który byłby w 100% zrobiony z bambusa. W każdym przypadku będzie to połączenie drewnianych, bambusowych elementów ze stalą nierdzewną. Wykonanie kubka w inny sposób byłoby raczej niemożliwe, ponieważ nie spełniałby on swojej podstawowej funkcji - utrzymywania temperatury tego, co pijemy.

Wśród dostępnych bambusowych kubków termicznych wszystkie zbudowane są bardzo podobnie. Zewnętrzną część stanowią bamusowe elementy, a wewnętrzny wkład termiczny jest ze stali nierdzewnej. Pomiędzy nimi znajduje sie pusta przestrzeń, która zapewnia odpowiednią izolacje.

Kubek terminczy to nie termos

Drugą rzeczą, niezwykle ważna przy wyborze kubka termicznego (niezależnie z czego będzie on zrobiony) jest fakt, że żaden kubek nigdy nie zastąpi termosu. O ile możemy więc liczyć, że kawa będzie ciepła dłużej niż zazwyczaj, to nie powinniśmy oczekiwać, że będzie ona gorąca po czterech czy pięciu godzinach. Jeśli zależy nam na taki długim utrzymaniu temperatury to pownniśmy sięgnąć po termos.

Jaki bambusowy kubek termiczny wybrać?

Niestety wybór takich produktów nie jest zbyt duży i obecnie w sklepach internetowych znaleźć można jedynie model marki Termio o pojemności 420 ml, co jest raczej standardem jeśli chodzi o kubki termiczne.

 

kubek termiczny z bambusa

Kubek termiczny z bambusa i stali 420 ml AMBEO CUP

Kubek termiczny Amebo Cup to ciekawa propozycja dla osób poszukujących prostego, minimalistycznego designu. Kubek ma 17 cm wysokości (15 cm bez przykrywki) i średnice od 7 cm  na dole do 8 cm na górze. Jego waga to 250 gram. W przypadku tego kubka przykrywka jest wciskana (co można uznać za niewielką wadę, ponieważ zakręcane przykrywki dają nam większą pewność, że kubek jest szczelny, choć i tutaj nie powinno być z tym większych problemów w codziennym użytkowaniu). Kubek na dole posiada specjalną piankę, która zapewnia lepszy kontakt z podłożem. (Zobacz w sklepie)

 

Termos bambusowy z zaparzaczem AMBEO THERM

Amebo Therm nie jest kubkiem termicznym, a termosem, co powinno przykładać się na dłuższy czas utrzymywania temperatury płynu. Jego wygląd jest jednak na tyle zbliżony do kubków termicznych, że można uznać go za bardzo ciekawą alternatywę. Ambeo Therm ma 420 ml pojemości i wyposażony jest w zaparzacz. Jego wysokość to 20 cm, a średnica 6,5 centymetra. Termos waży 380 gram i wyposażony jest we wkręcaną przykrywkę z uszczelką, dzięki czemu będzie on szczelny w każdych warunkach. (Zobacz w sklepie)

Kubki wykonane w 100% z bambusa

Sklepy internetowe niestety nie mają obecnie bogatej oferty kubków termicznych wykonanych z bambusa. Produkty, które możemy kupić nie są też wykonane w 100% z tego drewna i większym stopniu spełnia ono rolę ozdobną. Jeśli więc szukasz kubka, który będzie wyłącznie z drewna bambusowego to będziesz zmuszony wybrać produkt, który żadnych właściwości termicznych nie posiada.

Wybór kubka, w którym to, co pijemy, ma bezpośredni kontakt ze stalą nierdzewną jest jednak dobrym rozwiązaniem, dużo lepszym niż wybór produktów z tworzywa sztucznego. Na temat plastiku od wielu lat sporo się mówi w kontekście przenikania związków chemicznych do żywność i naszego organizmu. Związki takie jak BPA (Bisfenol A, stosowany do produkcji plastiku, przez wielu uznawany za szkodliwy i toksyczny) czy fosforan trifenylu (zawiera go Tritan, wykorzystywany zwłaszcza do produkcji butelek) negatywnie wpływają na naszą gospodarkę hormonalną. Warto więc decydować się na produkty z naturalnych materiałów, mając na uwadzę zarówno własne zdrowie, jak i nasze środowisko.