Naturalne świece sojowe - co warto o nich wiedzieć?

Na przestrzeni ostatnich lat w Polsce mocno zmieniło się podejście do palenia świec. Przestaliśmy kojarzyć je jedynie z romantycznymi kolacjami i zdobionymi świecznikami. Stały się ważnym elementem naszego stylu życia - szczególnie wtedy, kiedy odpoczywamy, relaksujemy się, oddajemy przyjemnościom.

Dziś świece znajdziemy w wielu sklepach, między innymi na dedykowanych stoiskach w galeriach handlowych, w sklepach z wyposażeniem wnętrz i dekoracjami. Choć sięgamy po nie dość często (szczególnie jesienią i zimą) - nadal wiemy o nich niewiele.

W ostanim czasie sporą popularność zaczęły zdobywać naturalne świece sojowe. Dziś postaramy się Wam przybliżyć kilka ciekawych informacji na ich temat.

Naturalne świece w trosce o nasze zdrowie

Wybór odpowiedniej świecy to wbrew pozorom coś więcej niż decyzja o tym, która z nich ładniej pachnie. Niewiele osób jest bowiem świadoma tego, że tradycyjne świece wykonane z parafiny są po prostu szkodliwe dla naszego zdrowia.

Dlaczego? Wiele badań naukowych potwierdziło, że będąca pochodną ropy naftowej parafina uwalnia do powietrza podczas spalania między innymi benzen i toluen.

Jeśli kiedyś po paleniu świec zaczęła boleć się głowa to powyższe dwa związki (które z resztą używane są za rakotwórcze) mogą być temu winne.

W przeciwieństwie do parafiny wosk sojowy nie jest szkodliwy. Emituje tez kilkukrotnie mniej dwutlenku węgla, co na pewno jest warte odnotowania.

Zwróć uwagę na użyty w świecy knot

Naturalne świece to jednak nie tylko wosk. Warto zwrócić też uwagę na rodzaj używanego knota. W tych utwardzanych bardzo często znajdziemy rdzeń, który zawiera w sobie pierwiastki ciężkie z ołowiem i cyną na czele. Jak można się spodziewać - pozytywnego wpływu na nasze zdrowie na pewno nie mają.

Naturalne świece sojowe powinny więc posiadać też naturalny knot. Najczęściej używa się do tego bawełny, która mimo, że bardziej wymagająca, pali się dość czysto.

Świece zapachowe, ale czy naturalne?

Po wosku i knocie pora na zapach. Warto zwrócić uwagę na to, co dodawane jest do naszych świec. Zapach może być bowiem naturalny lub pozyskany syntetycznie.

Jeśli zależy Ci na naturalnych zapachach szukaj olejków eterycznych w składzie świecy. Olejki zapachowe mogą pachnieć na prawdę dobrze, ale poza zapachem nie mają żadnych innych właściwości.

Choć aromaterapia to temat na osobny tekst, a pewnie i książkę, to warto pamiętać o tym, że olejki eteryczne poza zapachem mają też szereg innych właściwości.

Niska temperatura palenia się świec sojowych (poniżej 60 stopni) pomaga też uwalniać olejki do powietrza. Te zamiast spalać się - przedostają się do powietrza. Warto więc zrezygnować z wymyślnych zapachów na rzecz sprawdzonych olejków - bo te utrzymają się w naszym mieszkaniu dłużej i na pewno dadzą lepsze efekty (nie tylko zapachowe).

Świeca sojowa - ile się pali i ile kosztuje?

Jeśli wybieramy świecę sojową po raz pierwszy nie możemy sugerować się jej rozmiarem i porównywać jej do świec parafinowych. Świece sojowe palą się bowiem nawet 2-3 razy dłużej. Zazwyczaj każdy producent podaje informacje o czasie palenia. Przykładowo 120 ml świeca sojowa marki Bemist (strona producenta: https://bemist.co/swiece-sojowe/ ) pali się około 25-30 godzin. Całkiem niezły wynik, jeśli porównamy to ze zwykłą świecą.


Polski rynek naturalnych świec wygląda bardzo ciekawie - znajdziemy na nim kilkunastu producentów, którzy mogą pochwalić się na prawdę dobrej jakości produktami. Warto zdecydować się na taki zakup, bo nawet jeśli cena w granicach 40-60 złotych jest nieco wyższa, to czas palenia zdecydowanie nam to wynagradza. Przy okazji możemy cieszyć się znakomitym zapachem i mieć pewność, że nie zatruwamy powietrza w swoim domu.