Obieraczka i wykrawacz do ananasa - wybieramy najciekawsze produkty

Ananas przez wielu nazywany jest królem owoców i wynika to nie tylko z imponującego wyglądu, a przede wszystkim z jego właściwości odżywczych. Duża zawartość witaminy C i A, działanie przeciwzapalne, pozytywny wpływ na krążenie, wzrok i spowalnianie procesu starzenia - to tylko niektóre z cech przypisywanych świeżym ananasom. Kiedy już produkt znajdzie się w naszej kuchni przychodzi pora na to, by go obrać, wykroić twardy środek i odpowiednio pokroić. Właśnie w tym miejscu dla wielu osób zaczynają się schody. Oczywiście wystarczy nam do tego ostry nóż i trochę sprytu, jednak każdy musi przyznać, że nie jest zadanie ani przyjemne, ani najprostrze. A przy okazji możemy się solidnie ubrudzić sokiem.

Właśnie dla tych osób, które przed włączaniem na stałe do swojej diety świeżych ananasów powstrzymuje proces obierania i wykrwania powstały specjalne urządzenia. W zależności od producenta i sprzedawcy nazwane są obieraczkami, wykrawaczami lub nożami do ananasa. Nie tracąc jednak czasu na nomenklaturę dziś pod lupę weźmiemy urządzenia, dzięki którym łatwo obierzemy, wydrążymy i pokroimy ananasa, marnując przy tym jak najmniejszą ilość wartościowego owocu.

Noże i obieraczki do ananasa - jak działają?

Na pierwszy rzut oka obieraczki i wykrawacze do ananasów nie różnią się od siebie znacząco. To, co najważniejsze czyli sposób działania jest praktycznie zawsze taki sam. Po odcięciu górnej części ananasa obieraczkę wkręcamy z owoc. Specjalny nóż, znajdujący się na końcu przyrządu zaczyna kroić ananasa w spiralę, równocześnie pozostawiając nietkniętym twardy rdzeń, który nie nadaje się do zjedzenia. Gdy obieraczkę wkręcimy do samego końca i wyjmiemy to cała jadalna część zostanie wyciągnieta razem z nią. W zależności od produkty będziemy mogli wydrążoną spiralę podzielić na miejsze kawalki za pomocą specjalnej nakładki zwanej też krajaczem lub pokroić ananasa samodzielnie za pomocą noża.

Jaką obieraczkę do ananasa wybrać - przegląd urządzeń

Wkrawacz do ananasa wydaje się więc prostym urządzeniem. Jeśli jednak przyrzymy się popularnym ofertom w sklepach zauważymy dość duże zróżnicowanie cenowe. Przedział cenowy obieraczek zaczyna się od około 20 złotych, a najdroższe urządzenia będziemy musieli wydać nawet powyżej 100 zł. Poniżej prezentujemy kilka popularnych i wartych modeli urządzeń. Skupimy się też na ich specyfikacji i postaramy się krótko przedstawić na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę przy zakupie produktu.

Nóż do ananasa z krajaczem Tomorrows Kitchen

Nóż do ananasa z krajaczem Tomorrows Kitchen

Propozycja niemieckiej marki Tommorrows Kitchen to ciekawa propozycja dla osób szukających taniego noża do ananasa. Obieraczka ma 24cm wysokości i średnicę 8,5cm. W zestawie znajdziemy też przyrząd umożliwiający pokrojenie ananasa po jego wykrojeniu (widoczny na zdjęciu powyżej zielony element). Średnica krajacza to 9,5cm. Całość wykonana jest z tworzywa sztucznego. Nóż kupić można min. w sklepie FabrykaForm.pl, cena to około 30 złotych. (przejdź do sklepu)

Stalowy nóż do ananasa z krajaczem Tomorrows Kitchen

Stalowy nóż do ananasa z krajaczem Tomorrows Kitchen

 Bliźniacza propozycja do produktu powyżej, również od marki Tomorrows Kitchen, jednak wykonana ze stali nierdzewnej, co przekłada się bez wątpienia na większą skuteczność i wytrzymałość produktu. Inny materiał ma jednak swoje odzwierciedlenie w cenie. Wykrawacz kosztuje około 80 złotych, a jego parametry to 24 cm wysokości, 8,5 cm średnicy oraz przyrząd do krojenia w zestawie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej - przejdź do sklepu.

Westmark, stalowy przyrząd do krojenia ananasa

Stalowy przyrząd do krojenia ananasa Westmark

Westmark to również niemiecki producent akcesoriów kuchenny. Nóż do ananasa tej firmy wykonany jest ze stali nierdzewnej, a jego rozmiary to 24,5 cm wysokości i 8,5 cm średnicy noża. Zaletą urządzenia jest bez wątpienia wygodny uchwyt o średnicy 10,5 cm. Niestety w zestawie nie znajdziemy przydządu do krojenia. Kosz zakupu wykrawacza to około 70 złotych. Przyrząd kupić można min. w sklepie eMag.pl (przejdź do sklepu).

 

Krajacz / nóż do ananasa WMF Hello FUNctionals

Krajacz / obieraczka do ananasa WMF Hello FUNctionals

Wysokiej jakości obieraczka do ananasa od marki WMF, z serii produktów Hello FUNctionals zwraca na siebie uwagę przede wszystkim charakterystyczną, niebieską rączką. Nóż wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej opatentowej przez producenta pod nazwą Cromargan, zawierającej 18% chromu i 10% niklu. Wartym prodkreślenia jest fakt, że produkt w zestawie zawiera specjalny pojemnik z pokrywką, który pozwala na przechowywanie pokrojonego ananasa w lodówce. Sam wykrawacz jest nieco wyższy niż pozostałe - ma 30 cm. Koszt produkty jest nieco większy niż pozostałych, ponieważ cena oscyluje w granicach 170 - 200 złotych (sprawdź w sklepie internetowym).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obieraczaki do ananasa? 

Przeglądając dostępne w sklepach internetowych produkty przeznaczone do obierania i wykrawania ananasa można zauważyć, że wszystkie z nich oferują podobną formę konstrukcji i działania. Zasadniczą różnicą jest materiał wykonania noży. Oczywiście lepszym wyborem jest obieraczka, której nóż wykonany jest z dobrej jakości stali nierdzewnej i warto zdecydować się na takie urządzenie, jeśli będziemy dość często obierać ananasy. Jeśli szukasz urządzenia, które używać będziesz sporadycznie, a przy tym nie chcesz wydać dużo na zakupy to warto zastanowić się nad tańszych wykrawaczem, wykananym z tworzywa sztucznego.

Wielkości i przede wszystkim średnice obieraczek są bardzo podobne i zapewne wynika to ze statyczcznej wielkości ananasów sprzedawanych w sklepach spożywczych. Warto mieć to na uwadzę wybierając owoce w sklepie, ponieważ przy bardzo małych owocach obieraczka może nie spełniać swojej funkcji, zaś przy tych bardzo dużych po prostu zmarnujemy część owoca.

Czy warto kupić urządzenie do wycinania ananasa?

Odpowiedź na pytanie, czy zakupić specjalnego noża do obierania ananasa ma sens zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeśli spożywasz dużo ananasów i obieranie ich nie jest Twoim ulubionym zajęciem to bez wątpienia warto zainwestować w dobrej jakości produkt. Jeśli ananasa jesz rzadko i proces obierania go zniechęca Cię do zakupów - zainwestuj w tanie urządzenie. Ananasa to wartościowy owoc i na pewno spożywanie świeżego produktu ma więcej zalet niż sięganie po ananasy w puszcze. Jeśli zaś ananas gości w Twoim domu sporadycznie, zakup specjalnego obieraka może nie mieć sensu i lepszym rozwiązaniem będzie użycie noża.

Jak obrać i pokroić ananasa nożem?

Jeśli zdecydujesz się na obierania anasa nożem warto zastanowić się nad najlepszym sposobem. Trzymaj się tych kilku zasad, a dasz radę nawet bez specjalnego urządzenia:

  1. Odkrój górną część ananasa, czyli tzw. pióropusz. Warto zostawić sobie 2-2,5 cm zapasu i nie ucinać pióropuszu przy samym dole.
  2. Odkrój spód ananasa. Zrób to prosto, aby owoc stabilnie stał na desce do krojenia lub blacie.
  3. Odkrój skórę, prowadząc nóź od góry do dołu, dookoła owocu. Krój z odpowiednim zapasem, na tyle grubo, by pozbyć się wszystkich pozostałości skóry.
  4. Przekrój ananasa na pół, a każdą połówkę ponownie na pół, aby powstały cztery ćwiartki ananasa.
  5. Wykrój twardy rdzeń ananasa z każdej ćwiarki.

Gotowe, ananas pokrojony i gotowy do zjedzenia. Krojenie nie zawsze jest łatwe przede wszystkim datego, że zazwyczaj zostawiamy niewielki zapas i skórę ananasa chcemy kroić tak, by zmarnować jak najmniej. Warto jednak czasem dla wygody obrać go nieco grubiej - przyspieszy to zdecydowanie cały proces.